Pestovanie

Ten kto sa špecializuje na teplomilné rody v stredoeurópskych podmienkach, si bude musieť trochu priplatiť za náklady na kúrenie. Ak sa rozhodnete venovať širokému spektru týchto rastlín t.zn. aj so zastúpením karibských druhov, tak vám neostáva iná možnosť ako minimálnu zimnú teplotu prispôsobiť tým najcitlivejším na chlad. Tak ako je zbytočné snažiť sa privykať ľadového medveďa na život v Egypte, bude tiež zbytočné a neefektívne na 15 stupňoch celzia sa pokúšať o prezimovanie M.nagyii bez následkov. Ja som to riskol len raz a verte mi, že nestojí to za to .
Na Kube neklesá priemerná teplota celoročne pod 20 stupňov celzia a keď aj áno tak len na veľmi obmedzený čas. To isté platí aj na mnohé ďalšie či už brazilské alebo kolumbijské druhy. To, že rastlina prežije extrémne tepelné podmienky ešte neznamená, že tomu bude tak aj ďalší rok. Navyše to pre rastlinu nie sú komfortné podmienky, čo môže mať za následok rôzne iné vegetatívne vady na rastline. Fľaky, deformovanie tela alebo zastavenie rastu.

Pestovanie

V rastovom období zabezpečme rastlinám teplo, udržujme vysokú vzdušnú vlhkosť (okolo 70-75%) a dbajme na dve hlavné rastové obdobia a to na jar v mesiacoch máj a jún a čo do viditeľnejšieho prírastku hmoty hlavne september a október. V posledne menovaných dvoch mesiacoch treba rastliny otužovať pri otvorených oknách ale zároveň aj  sledovať predpoveď počasia, lebo nočné poklesy teplôt možu ublížiť zaliatým rastlinám a tak spôsobiť stratu koreňov resp. uhnitie celej rastliny. V tomto období taktiež pozorujeme výraznú tvorbu plodov, ktoré sú vytláčané na povrh cefália. Tie zbierame a po vyčistení odkladáme do označených sáčkov s menom a rokom zberu.
V rastovom období melokaktusy pravidelne zalievame (asi každých 10 dní, tak to robím ja), v tomto období môže kvetináč dokonca stáť vo vode. Neuškodí tiež ak do každej druhej zálievky pridáme hnojivo. Teploty cez deň stúpajú na 35-40 stupňov a v noci klesajú na zhruba 20 stupňov. Toto kolísanie im vyhovuje a napomáha k silnému vytŕňovaniu resp. k viditeľnému rastu cefália.

Semená